Davlat va huquq. Huquqiy fanlar
Ўзбекистон Республикасида умумий ўрта таълим стратегияси муаммолари ва таълим мазмунининг янги моделлари, уларни татбиқ этиш йўллари
Республиканинг ижтимоий-сиёсий, иқтисодий-маънавий ҳаётида рўй бераётган ўзгаришлар , фан -техника, технология ютуқлари таълим мазмунида ўз ифодасини топиши лозим. Шунингдек, ўқув-билув жараёни тўла маънода ўқувчи шахсига йўналтирилишига имкон берадиган таълим мазмунининг янги моделларини таклиф этиш ва мазкур моделларнинг ўқув дастурлари, дарсликлар ҳамда ўқув қўлланмаларида акс этиш ини таъм инлаш муҳим аҳамиятга эга. Шу жиҳатдан мазкур китобда таълим мазмунининг истиқболга йўналтирилган янги моделларини прогнозлаш, яъни башорат қилиш тамойиллари, методлари, дидактик имкониятлари очиб берилган.
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси 1-қисм
Ушбу кодексда қонун фуқоролик хужжатлари тўғрисида маълумотлар берилган.
Узлуксиз таълим тизими учун ўқув адабиётларининг янги авлодини яратиш концепцияси
Узлуксиз таълим тизими учун ўқув адабиётларининг янги авлодини яратиш концепцияси кадрлар тайёрлаш миллий модели талабларига мувофиқ узлуксиз таълим тизимида жорий этилган янги давлат таълим стандартлари асосида ишлаб чиқилди.
1000 и один рецепт
Кулинария- не только ремесло, позволяющее делать людей сытыми, довольными, здоровыми.
Олий ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими педагоглари ҳамда раҳбар ходимларининг малакасини оширишига қўйиладиган Давлат талаблари ва тайёргарлик йўналишлари бўйича Намунавий дастурлар тўплами
Кадрлар тайёрлаш Миллий дастурини бажариш юзасидан замон талабларига жавоб берадиган юқори малакали мутахассисларни тайёрлайдиган педагог кадрларнинг ўзига замонавий билим бериш, уларнинг маълумотини, малакасини ошириш долзарб масаладир.
Олий ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълим ўқув юртларида 2004-2006 йилларга мўлжалланган оив/ оитс эпидемиясига қарши курашишнинг стратегик дастури
Социологик сўровлар ёшларнинг катта қисмида ОИВ инфекцияси профилактикаси соҳасидаги билимлар даражасининг пастлигини ва кўникмалар йўқлигини кўрсатади.
Ўқув адабиётини яратиш ва уни баҳолаш мезонлари
Қўлланмада турли босқич ўқув юртлари учун дарсликлар ва бошқа ўқув-услубий қўлланмаларни нашрга режалаштиришга, уларнинг қўлёзмаларини тайёрлашга, синовдан ўтказишга оид илмий-услубий, педагогик-психологик ва техникавий талаблар, шунингдек истеъмолдаги ўқув адабиётини баҳолаш мезонлари баён қилинган.
Миллий истиқлол ғояси: асосий тушунча ва тамойиллар
Ўзбекистон ўз мустақиллигини қўлга киритилган дастлабки кунлардан бошлаб жамиятимизнинг барча соҳалари қатори маънавий-мафкуравий ҳаётимизда ҳам улкан ўзгаришлар ру бермоқда.
Олий таълим 5620600-зоотехния (қоракўлшунос-технолог) йўналишига оид бакалаврнинг тайёргарлик даражаси ва ўзлаштирадиган билимлари мазмунига зарурий талаблар
Ташкилий-бошқариш: бошқариш тизимида ишлаши, қоракўл қўйларнинг хусусиятларини аниқ билгани ҳолда илмий ишланмаларга раҳбарлик қилиш, қоракўлчилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш қоида ва усулларини қўллашга раҳбарлик қилиш мумкин.
Маҳалла- маънавий хавфсизлик омили
Инсоннинг ижтимоий моҳияти айни ана шу паллада шакллана бошлайди.
Ислом Каримов - Ўзбекистон республикасининг биринчи президенти
Ислом Каримов Ўзбекистон сиёсий майдонида шиддат билан ярқ этиб пайдо бўлди.
Олий таълим муассасаларига ўқишга кирувчилари учун биологиядан тест топшириқлари
Мазкур тўплам абитуриентлар учун мўлжалланган бўлиб, унга Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига ўқишга ктриш учун фойдали бўлиши мумкин бўлган тест топшириқларидан намуналар киритилди.
Империя даврида бизни иккинчи даражали одамлар,деб ҳисоблашар эди
Бундан ҳам муҳимроқ бир омил борки, у ҳам бўлса, қатор йиллар давомида мамлакатда аста секин тўпланиб борадиган ички норозилик кайфиятидир.
ЎЗБЕГИМ ОБИДАЛАРИ
Бунёд этилган тарихий обидаларимиз эса ачинарли ҳолга келиб қолган эди. Аммо халқимиз миллий ўзлигини йўқотмади. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Қарори билан 1994 йил Улуғбек йили деб эълон қилинди ва 600 йиллиги мамлакат ва жаҳон миқёсида кенг нишонланди. Дунё тан олган Улуғбек асарлари турли тилларда нашр қилинди.