Atrof muhitni muhofaza qilish. Ekologiya
ТУПРОҚЛАРНИ ИФЛОСЛАНИШ МУАММОЛАРИ ВА МУҲОФАЗА ҚИЛИШ ТАДБИРЛАРИ
Мазкур Улан кулаимала гуаровчарии ифлосланиш ҳолати, Мустаки Випларидан и ими пл ислоҳатлар, тупрокларини муҳофана килинални авий ва нифалар, ифлосланиш даражалари, гурлари, омиллари, механизмлари, ифлосланишнинг тупроқ ҳоссалари ва инсон соглицина тава при ҳамда ифлосланишнинг олдини олиш, бартараф этиш, шунинился пошлиниини замонавий усулари баён килинган
Таълим менежменти
Мазкур қўлланмада замонавий мактаб раҳбарларининг функционал вазифалари ва бошқарув фаолияти самарадорлиги, бошқарув функциялари ва методлари, умумий ўрта таълим муассасаларидаги ташкилий тузилиши, стратегик бошқарув ва режалаштириш, бошқарув ва режалаштириш, бошқарув жараёнидаги тарбиявий муносабатлар, раҳбарлик услублари, таълим муассасалари раҳбарларининг бошқарув қоблиятлари ва умуминсоний хислатлар, бошқарув алгоритми, бошқарувда меҳнат муносабатлари этикаси, раҳбарнинг иш вақти ва ундан фойдаланиш, ходимлар ва раҳбарлар фаолиятини ташкил этиш ва бошқа масалалар ёритилган.
Ўрта гуруҳ болалари нутқини ўстириш
Бу китоб болалар боғчасининг тарбиячилари ва методистлари, педагогика билимгоҳларининг ўқувчи ва ўқитувчилари учун мўлжалланган. Унда "Болалар боғчасида таълим-тарбия дастури" талаблари асосида ўрта гуруҳ ёшидаги болалар нутқини ривожлантириш бўйича ишларнинг мазмуни ва методикаси ёритилади.
Milliy tiklanishdan milliy yuksalish sari
Hukumatimizga havola etilayorgan mazkur kitobda Prezident Shavkat Mirziyoyevning asarlari va ma'ruzalaridagi jamiyatimiz hayotining barcha sohalarini jadal rivojlantirishga qaratilgan asosiy fikr-mulohazalari tegishli mavzusi bo'yicha boblarga ajratilib,tartib berilgan.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga Murojaatnomasini ko‘rib chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Kengashi takidlaydiki, Murojaatnoma jamiyatimizdagi barcha dolzarb masalalar va muammolarni qamrab olgan, shu bilan birga mamlakatni rivojlantirishga, jamiyatda barqarorlikni taminlashga xizmat qiladigan keng kolamli vazifalarni kozda tutuvchi yaxlit dasturiy hujjatga aylandi.
Буюк келажагимизни мард ва олижаноб халқимиз билан бирга қурамиз
Мазкур китобдан Шавкат Мирзиёевнинг 2016 йил 1 ноябрдан 24 ноябрга қадар Қарақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри сайловчилари вакиллари билан ўтказган сайловолди учрашувларида сўзлаган нутқлари ўрин олган.
OQOVA SUVLARNI OQIZISH TARMOQLARI
O‘quv qo'llanmada shaharlar va sanoat korxonalarida hosil bo'ladigan oqova suvlarining turlari; oqova suv ta’rifi; oqova suv turkumlari; oqova suvning umumiy chizmasi va tizimi; elementlari; kanalizatsiya tizimlari va tarmoqlarining chizmalari; oqova suvning hisobiy sarfini aniqlash; quvurlar va kollektorlarning ko‘ndalang kesimi formalari hamda ularning gidravlik tavsifi; oqova suv tamioqlarining yo'nalishini belgilash: quvurlaming minimal diametri va ularning to'ldirilish darajasi; suvning hisobiy oqish tezligi va minimal qiyaligi; oqova suv tizimini qurishda ishlatiladigan quvurlar va ulaming tutashgan joyini ulash usullari; kanal va kollektorlar; kollektor va quvurlarning asosiy kuzatish quduqlari hamda ulash kameralari. daryo, soylardan, avtomobil va temiryo'llardan o‘tkazish usullari, oqova yomg'ir suvi to'g'risida ma’lumotlar keltirilgan.
Современные средства обучения и методика их использования
Данное учебное пособие, разработанное для лекционных занятий по предмету «Современные средства обучения и методика их использования », предназначен для повышения профессиональных знаний, навыков, квалификации и компетенций, разработанный для студентов и преподователей вузов, и поможет улучшить их подготовку их к инновационной деятельности в информационной среде. Это учебное пособие подготовлено для 2- го курса студентов факультета "Профессиональное образование в сфере ИКТ». Учебное пособие предназначено преподователей факультета "Профессиональное образование в сфере ИКТ" Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразми.
Ўрта мактаб, лицей ва коллежларни битувчилари ҳамда олий ўқув юртларига кирувчилар учун ёрдамчи тестларва уларни ечишга доир кўрсатмалар
Мазкур қўлланмада янги дастур асосидаги ўзбек тили ва адабиёти, тарих, кимё, биология, физика, математика, география, инглиз тили фанларининг асосий бўлимлари бўйича савол ва масалалар тест усулида берилган.
EKOLOGIYA VA ATROF-МUHIT MUHOFAZASI
Mazkur oʻquv qo'llanmada tabiat, jamiyat va inson o'rtasidagi o'zaro munosabatlarning tadrijiy rivojlanishi, ekologiya fanining tushunchasi, predmeti va vazifalari, O'zbekistondagi ekologik vaziyat, organizm va muhit, ekotizimlar va ularning xususiyatlari, biosfera, biologik xilma-xillik ijtimoiy ekologiya, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, at-mosfera, suv va tuproq resurslarini muhofaza qilish, ekologik xavfsizlik ta'minlashning tashkiliy-huquqiy va texnik asoslari, ekologiya va xal-qaro hamkorlik, ekologik ta'lim-tarbiya va barqaror rivojlanishga oid masalalar yoritib berilgan.